Ivan Vovk
Drobečková navigace

Úvod > Blog > Přístupnost webu - zbytečný luxus?

Přístupnost webu - zbytečný luxus?Datum konání:
28.10.2015

Přístupnost webu

čtecí zařízení u počítačeNejdříve o tom, co je vlastně přístupný web: Za přístupný web lze dnes považovat takový web, který bude návštěvník s těžkým zdravotním postižením schopen i přes svůj zdravotní handicap, za pomoci prostředků, které má k dispozici, a způsobem, který mu vyhovuje, efektivně používat a dosáhnout svého cíle.

Přístupnost není jen otázkou několika málo hendikepovaných uživatelů. Je to jedna ze základních věcí, na něž by měl dobrý tvůrce či majitel webu dbát. Pro weby veřejné správy je přístupnost dokonce daná zákonem.

A jak poznáte, že je Váš web přístupný? Velice těžko! Respektive je několik cest, jak to zjistit:

1) Uživatelské testování

Je nejpřesnější ale také nejnákladnější. Necháte procházet svůj web několika lidmi s rozdílným stupněm postižení. Od nich pak získáte zpětnou vazbu, co je špatně, co se nedá přečíst, kam se na vašem webu nedostanou či jaké dokumenty si prostě nepřečtou. Je to velice náročné na čas a přípravu a tudíž i finančně nákladné.

2) Testování na zkladě některých technických nástrojů a zkušeností webmastera.

Není tolik objektivní ale také není třeba pro začátek vkládat nějaké výrazné investice. A základní a největší chyby v přístupnosti odhalí také.

Máte zájem zdarma zjistit největší chyby v přístupnosti vašeho webu? Kontaktujte mě ohledně nezávazné konzultace na toto téma, nebo mi jednoduše zašlete doménu (adresu) Vašeho webu a já se pokusím tyto chyby nalézt a doporučit Vám řešení.

A na závěr (slušňáci prominou) - jedno vzdělávací video, opravdu stojí za shlédnutí


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů