Ivan Vovk
Drobečková navigace

Úvod > Blog

Blog


Štítky:


Přístupnost obecních webů a webů školních zařízení

Přístupnost obecních webů a webů školních zařízení podle zákona 99/2019

Vzhledem k tomu, že se stále množí nejasnosti typu "mám to na internetu tsk je to přeci přístupné" sem dávám odkaz pro naše zákazníky, kde si můžete čerpat nějaké informace:

Základní info ohledně přístupnosti webů dle zákona 99/2019

Dále informace (dopis) ministerstva vnitra

Jak pro naše zákazníky tak i pro "externí" zájemce: V případě zájmu o bližší informace mě kontaktujte na +420 736 504 086.

Případně klidně navrhněte termín schůzky zde.

 


Publikováno 12. 3. 2020 10:17

HTTP x HTTPS

Datum konání: 1. 9. 2018

HTTP x HTTPS

Jak už jsem několikrát avizoval, převod webu na zabezpečený protokol by měl být naprosto jasnou volbou. Jak je na více místech již upozorňováno Google bude od července 2018 weby bez https označovat jako nedůvěryhodné.

Nyní Google upozorňuje, že půjde ještě dál respektive upřesňuje, jak bude nadále s tímto nastavením zacházet. Vyšel o tomto zajímavý článek zde: https://www.searchenginejournal.com/chrome-browser-https/253801/

A co to znamená stručně a jasně přeloženo?

  • Chrome přestane zobrazovat zelenou ikonu pro zabezpečené webové stránky. Důvodem tohoto rozhodnutí je, že HTTPS by měl být považován za výchozí stav webové stránky. Očekávání uživatelů by měla být, že stránka je bezpečná. Proto má smysl, že varování by mělo být vyhrazeno pro nebezpečnou situaci, nikoliv pro bezpečnou situaci.
  • První fáze začne v září roku 2018, kdy Chrome přestane zobrazovat zelenou ikonu "zabezpečené spojení" pro bezpečné webové stránky.
  • Poté v říjnu 2018 začne Chrome upozorňovat uživatele na všechny nezabezpečené weby. Varování bude ve formě výrazné červené ikony. Začátek tohoto je navíc Googlem avizován už od července 2018, takže tam teprve uvidíme, jak to ve skutečnosti bude.
  • Vzhledem k tomu, že Googel Chrome je dominantním prohlížečem se očekává, že ho budou následovat i další prohlížeče. Koneckonců např. Firefox je již nyní "přísnější" než Google...

chrome-https

Máte ještě nějaký důvod, proč to odkládat?


Autor: Google Publikováno 9. 6. 2018 19:54
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

S novým Chrome 55 končí Flash na většině webů

Datum konání: 9. 12. 2016

S novým Chrome 55 končí Flash na většině webů

Není to sice naprostý konec, nicméně Flash zde bude fungovat pouze na webech vyrobených výhradně ve flash technologii (dříve takoví masochosté byli...) a pak na pár vyvolených webech (třeba YouTube :-). V běžných webech, kde byla flash animace to bude vypadat takto (teda bez toho otazníku):

...nějak nám ta animace nefunguje :-)

Celkem jsem zastáncem toho, že na webu by se mělo hýbat minimum věcí, ideálně nic :-) Nicméně pokud máte pocit, že střídáním obrázků nějak své návštěvníky zaujmete, volte určitě animaci ve formátu html. A pokud máte na webu nějaku starou animaci, prohlídněte si ji v prohlížeči Google Chrome, jak ji vidí ostatní...

Prohlížení animace ve Flash formátu se sice dá (zatím) vynutit ale kdo z běžných uživatelů toto zvládne? A navíc ty neustále aktualizace...

...co to teda vlastně mám udělat?

Případný převod Vaší animace do html lehce zařídíme. Stačí se ozvat...


Autor: Ivan Vovk Publikováno 9. 12. 2016 18:26
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Školní weby

Datum konání: 4. 9. 2016

Školní weby

Střední průmyslová škola stavební PardubiceNějak se nám to přes prázdniny sešlo (opravdu ale jen náhodou) a koncem srpna jsme v Královéhradeckém a Pardubickém kraji dofinišovali s výrobou hend několika školních webů. A protože se domnívám, že zaslouží samostatnou kategorii v referencích, udělal jsem ji - http://www.ivanvovk.cz/vyroba-webu-reference/skolni-weby

Mimoto také na základě přání organizátorů Schoolwebu (soutěž webů základních a středních škol) napsala kolegyně velice zajímavý článek o tom, jak zadat výrobu školního webu - platí i obecně pro firmy i obce. A nejen o tom se také můžete seznámit na záznamech z konference konané u příložitosti předávání cen vítězů Schoolwebu 2016.


Publikováno 4. 9. 2016 16:03
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář