Ivan Vovk
Drobečková navigace

Úvod > Blog

Blog


Štítky:


Přístupnost obecních webů a webů školních zařízení

Přístupnost obecních webů a webů školních zařízení podle zákona 99/2019

Vzhledem k tomu, že se stále množí nejasnosti typu "mám to na internetu tsk je to přeci přístupné" sem dávám odkaz pro naše zákazníky, kde si můžete čerpat nějaké informace:

Základní info ohledně přístupnosti webů dle zákona 99/2019

Dále informace (dopis) ministerstva vnitra

Jak pro naše zákazníky tak i pro "externí" zájemce: V případě zájmu o bližší informace mě kontaktujte na +420 736 504 086.

Případně klidně navrhněte termín schůzky zde.

 


Publikováno 12. 3. 2020 10:17

Zásady ochrany osobních údajů - nová úprava

Datum konání: 26. 9. 2018

Přinášíme aktualizaci pro stávající zákazníky týkající se kontaktních formulářů. Pokud používáte kontaktní formuláře výhradně k vyřízení požadavku zákazníka a dále jeho osobní údaje nevyužíváte (např. k marketingu), pak není třeba vyžadovat souhlas se zpracováním údajů. Máte však povinnost zákazníka informovat o zpracování údajů. Proto jsme připravili aktualizaci formulářů (byla provedena automaticky a zdarma - tam, kde není ještě vyplněno).
Dále vám zasíláme vzorový text s informací o zpracování. Ten, prosím, doplňte o vaše údaje a vložte do administrace redakčního systému IPO ("Nástroje", "GDPR", "Souhlas se zpracováním osobních údajů pro formuláře a elektronickou podatelnu"). V případě, že si nebudete jistí nastavením z hlediska práva, doporučujeme vám obrátit se na vašeho právníka. Můžeme vám také poskytnout kontakt na naše právní zastoupení, se kterým jsme uvedenou úpravu připravovali. S technickým nastavením vám případně pomůže naše technická podpora (ipo@antee.cz, 606 230 000).

Aktualizace textu

Další info naleznete zde


Publikováno 26. 9. 2018 11:00

HTTP x HTTPS

Datum konání: 1. 9. 2018

HTTP x HTTPS

Jak už jsem několikrát avizoval, převod webu na zabezpečený protokol by měl být naprosto jasnou volbou. Jak je na více místech již upozorňováno Google bude od července 2018 weby bez https označovat jako nedůvěryhodné.

Nyní Google upozorňuje, že půjde ještě dál respektive upřesňuje, jak bude nadále s tímto nastavením zacházet. Vyšel o tomto zajímavý článek zde: https://www.searchenginejournal.com/chrome-browser-https/253801/

A co to znamená stručně a jasně přeloženo?

 • Chrome přestane zobrazovat zelenou ikonu pro zabezpečené webové stránky. Důvodem tohoto rozhodnutí je, že HTTPS by měl být považován za výchozí stav webové stránky. Očekávání uživatelů by měla být, že stránka je bezpečná. Proto má smysl, že varování by mělo být vyhrazeno pro nebezpečnou situaci, nikoliv pro bezpečnou situaci.
 • První fáze začne v září roku 2018, kdy Chrome přestane zobrazovat zelenou ikonu "zabezpečené spojení" pro bezpečné webové stránky.
 • Poté v říjnu 2018 začne Chrome upozorňovat uživatele na všechny nezabezpečené weby. Varování bude ve formě výrazné červené ikony. Začátek tohoto je navíc Googlem avizován už od července 2018, takže tam teprve uvidíme, jak to ve skutečnosti bude.
 • Vzhledem k tomu, že Googel Chrome je dominantním prohlížečem se očekává, že ho budou následovat i další prohlížeče. Koneckonců např. Firefox je již nyní "přísnější" než Google...

chrome-https

Máte ještě nějaký důvod, proč to odkládat?


Autor: Google Publikováno 9. 6. 2018 19:54
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Registr oznámení - nový zákon

Datum konání: 1. 9. 2017

Dne 25.1.2017 byl ve Sbírce zákonů vyhlášen zákon č. 14/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů, ve znění pozdějších předpisů, a související zákony. Touto novelou zákona dochází od 1. září 2017 k výrazným změnám v oblasti střetu zájmů, které lze shrnout do níže uvedených bodů:
 • Zavedení centrálního evidenčního orgánu a centrálního elektronického registru oznámení 
 • Zavedení tzv. podpůrných orgánů 
 • Povinnosti spojené s prvotním zavedením údajů do centrálního registru oznámení 
 • Povinnost veřejných funkcionářů podat oznámení na začátku výkonu funkce 
 • Nahlížení veřejnosti do registru oznámení 
 • Dopad novely zákona o střetu zájmů do oblasti veřejných zakázek a poskytování dotací a investičních pobídek  
Vliv na obecní weby - poskytované informace z hlediska legislativy:
 • Nové obecní a městské weby již nebudou mít strukturovanou stránku "Registr oznámení" v podobě, jako je nyní ale jako odchozí odkaz na nový centrální portál - https://cro.justice.cz 
 • Na stávajících obecních a městských webech bude třeba na stránce Registr oznámení vložit odkaz na Centrální registr (https://cro.justice.cz/) s vysvětlením.
 • V průběhu září 2017 (od 1. 9. do 2. 10) je obec (podpůrný orgán) povinen nahrát do nového centrálního registru stávající prohlášení všech dotčených funkcionářů.
 • Platnost našeho registru je nutné držet 5 let, takže jej budeme provozovat do 1.9.2022 a po té jej zrušíme. Obec a funkcionáři již nemají povinnost sem vkládat nová čestná prohlášení.

O druhý bod se za naše zákazníky postaráme a dne 1.9.2017 upravíme stránku "Registr oznámení", tak aby odpovídala aktuálnímu zákonu. Zároveň ponecháme odkaz na původní registr oznámení do roku 2022, tak abychom splnili náležitosti uvedeného zákona. Na webech, kde žádný registr oznámení není nic měnit nebudeme, nicméně upozorňujeme na to, že je to v rozporu s legislativou...

Vzhledem k tomu, že nyní bude mnohem lépe dohledatelné a kontrolovatelné splnění podpůrného orgánu (obce) zda tuto legislativní povinnost plní doporučujeme se vážně těmito změnami zabývat. Našim zákazníkům pak dlouhodobě nabízíme službu LOW (legislativní optimalizaci webu) o jejímž rozsahu jste informováni a kterou aktuálně rozšiřujeme i na kontrolu nové legislativní povinnosti. Pokud máte zájem o tuto službu obraťte se na mě buď mailem, telefonicky nebo si dojednejte schůzku (to i v jakémkoli jiném případě) na https://www.ivanvovk.cz/vyroba-webu-sjednani-schuzky
 
Můžete se na mě samozřejmě obrátit i s jakýmkoli dalším dotazem nebo s potřebou upřesnit nejasnosti a pod.

Publikováno 1. 9. 2017 9:10
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

QR kód na fyzické úřední desce

Datum konání: 7. 8. 2017

QR kód na fyzické úřední desce

Občas musíte z důvodu velkého rozsahu dokumentu dát na fyzickou úřední desku pouze upozornění, že dokument byl vyvěšen, lze si jej prohlédnou na elektronické úd nebo v kanceláři OÚ. Za pomocí vloženého QR kódu ho ovšem můžete dát k dispozci i online přímo z fyzické úřední desky. Např. takto:

QR kód na úřední desce

Online generátor QR kódu např. zde- http://www.qrgenerator.cz/ . Stačí vložit jen adresu dokumentu.... Pokud potřebujete s tímto poradit, kdykoli se na mě obraťte.


Publikováno 7. 8. 2017 20:03
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Podvodníci nabízí falešné ochranné známky

Datum konání: 23. 6. 2017

Podvodníci nabízí falešné ochranné známky

Pozor§ Už nestačí akce typu "osvědčená firma" nebo "spolehlivá firma", kdy si za 2 tisíce nebo i zadarmo koupíte bezcenný certifikát a přenecháte těmto společnostem práva nakládat s vašimi kontakty.

Mnohdy se setkávám s přístupem firem a společností ve stylu "8000 za copywriting je moc, výstupy nevidím....", nebo ještě lépe "online marketing neřeším, máme plno zakázek...." A přitom jsou společnosti, které opravdu jsou schopny toto realizovat: http://ekonomika.idnes.cz/podvody-registracni-ochranne-znamky-indab-upv-fqq-/ekonomika.aspx?c=A170623_112154_ekonomika_fih

A spousta podobných příkladů - Mediatel, katalogy, když se nezapíšete,nebudete na internetu vůbec vidět, za 4 tisíce Vás posuneme na první stránku vyhledávání, poskytneme Vám osvědčení, že jste nejlepší! Zkusme používat zdravý rozum, ověřujme si podobné firmy a nechte si poradit od vašich správců marketingových aktivit.

Dává Vám to smysl?


Publikováno 23. 6. 2017 23:12
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Nový e-shop

Datum konání: 7. 3. 2017

Nový e-shop

Čerstvě jsme minulý týden spustili nový e-shop na strojové vyšívání - https://www.janpavek.com/ . Kromě několika ne zcela obvyklých technických a grafických řešení musím říct, že jako obvykle je to nejen o technických a všeobecně odborných záležitostech ale úspěch vždy záleží také na majiteli a tomu, jak s webem a e-shopem následně zachází. V tomto případě to vypdá, že o obchodní úspěch e-shopu bychom nemuseli mít strach. Mimo jiné jsme mu šli naproti kvalitně provedenou předvýrobní analýzou a také poměrně rozsáhlým copywritingem.

Web je zároveň na https, což by měl být u e-shopu prakticky již standard potřebný nejen kvůli bezpečnosti ale i pro běžné SEO. A koneckonců https neublíží ani běžné firemní prezentaci....

Jan Pávek


Publikováno 7. 3. 2017 20:46
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Nové obecní weby

Datum konání: 7. 3. 2017

Nové obecní weby

Po delší době opět doplňuji do referencí obecních webů další dokončené zakázky - obec Čepí, Lužany, Kratonohy, Jičíněves, Staré Místo nebo Rabštejnská Lhota. Velice mě těší, že i když se jedná většinou o "pouze" základní grafické varianty, tak zde naši grafici dokáží vytvořit i tak individuální grafiky. Čili žádné šablony. Koneckonců posuďte sami:

Lužany

Obec Čepí

Kratonohy

Staré Místo


Autor: Ivan Vovk Publikováno 7. 3. 2017 20:03
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

S novým Chrome 55 končí Flash na většině webů

Datum konání: 9. 12. 2016

S novým Chrome 55 končí Flash na většině webů

Není to sice naprostý konec, nicméně Flash zde bude fungovat pouze na webech vyrobených výhradně ve flash technologii (dříve takoví masochosté byli...) a pak na pár vyvolených webech (třeba YouTube :-). V běžných webech, kde byla flash animace to bude vypadat takto (teda bez toho otazníku):

...nějak nám ta animace nefunguje :-)

Celkem jsem zastáncem toho, že na webu by se mělo hýbat minimum věcí, ideálně nic :-) Nicméně pokud máte pocit, že střídáním obrázků nějak své návštěvníky zaujmete, volte určitě animaci ve formátu html. A pokud máte na webu nějaku starou animaci, prohlídněte si ji v prohlížeči Google Chrome, jak ji vidí ostatní...

Prohlížení animace ve Flash formátu se sice dá (zatím) vynutit ale kdo z běžných uživatelů toto zvládne? A navíc ty neustále aktualizace...

...co to teda vlastně mám udělat?

Případný převod Vaší animace do html lehce zařídíme. Stačí se ozvat...


Autor: Ivan Vovk Publikováno 9. 12. 2016 18:26
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

HTTP je mrtvé, ať žije HTTPS ?

Datum konání: 9. 12. 2016

Http nebo https?

Podle vyjádření společnosti Google, začne jejich prohlížeč Chrome (aktuálně dominantní ve světě prohlížečů) označovat ne-https připojení červenou výstrahou jako „not secure“. Co to může znamenta v praxi?

Co se týká webů, které nenabízejí žádnou uživatelskou sekci, přihlašování nebo něco ke stažení pod jménem a heslem tak tam se prakticky nic nezmění, tedy z hlediska bezpečnosti. Nic nezadáváte, jen prohlížíte. Na druhou stranu na uživatele zřejmě bude vedle adresního řádku místo zeleného zámku blikat červené upozornění: not secure. Jak může vypadat toto upozornění v adresním řádku se můžete podívat na obrázku:

not-secure.jpg

Ruku na srdce - většina nezkušených uživatelů může už z tohoto znejistět, i když o žádné nebezpečí jít nemusí. A radši pomaže pryč. Časem se sice povědomí o tom, co to ve skutečnosti znamená více rozšíří, to už ovšem s ohledem na konkurenci, která https mít bude může být pozdě.

No a co se týká webů s uživatelskou sekcí, s možností přihlášení, tam kde něco objednávám, kde se hlásím k nějakému vlastnímu nebo sdílenému obsahu svým jménem a heslem tam je to už naprosto jasné. Pokud uvidíte takový web nehlásit se, nelogovat, nezakládat účet!

A pokud patříte mezi naše zákazníky a nemáte dosud web na https protokolu dejte mi vědět. Něco s tím uděláme :-) A to i v případě, že žádnou uživatelskou sekci nemáte, ale chcete jen u adresního řádku mít zelenou....

https


Publikováno 9. 12. 2016 17:26
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář