Ivan Vovk
Drobečková navigace

Úvod > Blog

Blog


Štítky:


Novější 1

Přístupnost obecních webů a webů školních zařízení

Přístupnost obecních webů a webů školních zařízení podle zákona 99/2019

Vzhledem k tomu, že se stále množí nejasnosti typu "mám to na internetu tsk je to přeci přístupné" sem dávám odkaz pro naše zákazníky, kde si můžete čerpat nějaké informace:

Základní info ohledně přístupnosti webů dle zákona 99/2019

Dále informace (dopis) ministerstva vnitra

Jak pro naše zákazníky tak i pro "externí" zájemce: V případě zájmu o bližší informace mě kontaktujte na +420 736 504 086.

Případně klidně navrhněte termín schůzky zde.

 


Publikováno 12. 3. 2020 10:17

HTTP x HTTPS

Datum konání: 1. 9. 2018

HTTP x HTTPS

Jak už jsem několikrát avizoval, převod webu na zabezpečený protokol by měl být naprosto jasnou volbou. Jak je na více místech již upozorňováno Google bude od července 2018 weby bez https označovat jako nedůvěryhodné.

Nyní Google upozorňuje, že půjde ještě dál respektive upřesňuje, jak bude nadále s tímto nastavením zacházet. Vyšel o tomto zajímavý článek zde: https://www.searchenginejournal.com/chrome-browser-https/253801/

A co to znamená stručně a jasně přeloženo?

 • Chrome přestane zobrazovat zelenou ikonu pro zabezpečené webové stránky. Důvodem tohoto rozhodnutí je, že HTTPS by měl být považován za výchozí stav webové stránky. Očekávání uživatelů by měla být, že stránka je bezpečná. Proto má smysl, že varování by mělo být vyhrazeno pro nebezpečnou situaci, nikoliv pro bezpečnou situaci.
 • První fáze začne v září roku 2018, kdy Chrome přestane zobrazovat zelenou ikonu "zabezpečené spojení" pro bezpečné webové stránky.
 • Poté v říjnu 2018 začne Chrome upozorňovat uživatele na všechny nezabezpečené weby. Varování bude ve formě výrazné červené ikony. Začátek tohoto je navíc Googlem avizován už od července 2018, takže tam teprve uvidíme, jak to ve skutečnosti bude.
 • Vzhledem k tomu, že Googel Chrome je dominantním prohlížečem se očekává, že ho budou následovat i další prohlížeče. Koneckonců např. Firefox je již nyní "přísnější" než Google...

chrome-https

Máte ještě nějaký důvod, proč to odkládat?


Autor: Google Publikováno 9. 6. 2018 19:54
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Registr oznámení - nový zákon

Datum konání: 1. 9. 2017

Dne 25.1.2017 byl ve Sbírce zákonů vyhlášen zákon č. 14/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů, ve znění pozdějších předpisů, a související zákony. Touto novelou zákona dochází od 1. září 2017 k výrazným změnám v oblasti střetu zájmů, které lze shrnout do níže uvedených bodů:
 • Zavedení centrálního evidenčního orgánu a centrálního elektronického registru oznámení 
 • Zavedení tzv. podpůrných orgánů 
 • Povinnosti spojené s prvotním zavedením údajů do centrálního registru oznámení 
 • Povinnost veřejných funkcionářů podat oznámení na začátku výkonu funkce 
 • Nahlížení veřejnosti do registru oznámení 
 • Dopad novely zákona o střetu zájmů do oblasti veřejných zakázek a poskytování dotací a investičních pobídek  
Vliv na obecní weby - poskytované informace z hlediska legislativy:
 • Nové obecní a městské weby již nebudou mít strukturovanou stránku "Registr oznámení" v podobě, jako je nyní ale jako odchozí odkaz na nový centrální portál - https://cro.justice.cz 
 • Na stávajících obecních a městských webech bude třeba na stránce Registr oznámení vložit odkaz na Centrální registr (https://cro.justice.cz/) s vysvětlením.
 • V průběhu září 2017 (od 1. 9. do 2. 10) je obec (podpůrný orgán) povinen nahrát do nového centrálního registru stávající prohlášení všech dotčených funkcionářů.
 • Platnost našeho registru je nutné držet 5 let, takže jej budeme provozovat do 1.9.2022 a po té jej zrušíme. Obec a funkcionáři již nemají povinnost sem vkládat nová čestná prohlášení.

O druhý bod se za naše zákazníky postaráme a dne 1.9.2017 upravíme stránku "Registr oznámení", tak aby odpovídala aktuálnímu zákonu. Zároveň ponecháme odkaz na původní registr oznámení do roku 2022, tak abychom splnili náležitosti uvedeného zákona. Na webech, kde žádný registr oznámení není nic měnit nebudeme, nicméně upozorňujeme na to, že je to v rozporu s legislativou...

Vzhledem k tomu, že nyní bude mnohem lépe dohledatelné a kontrolovatelné splnění podpůrného orgánu (obce) zda tuto legislativní povinnost plní doporučujeme se vážně těmito změnami zabývat. Našim zákazníkům pak dlouhodobě nabízíme službu LOW (legislativní optimalizaci webu) o jejímž rozsahu jste informováni a kterou aktuálně rozšiřujeme i na kontrolu nové legislativní povinnosti. Pokud máte zájem o tuto službu obraťte se na mě buď mailem, telefonicky nebo si dojednejte schůzku (to i v jakémkoli jiném případě) na https://www.ivanvovk.cz/vyroba-webu-sjednani-schuzky
 
Můžete se na mě samozřejmě obrátit i s jakýmkoli dalším dotazem nebo s potřebou upřesnit nejasnosti a pod.

Publikováno 1. 9. 2017 9:10
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

QR kód na fyzické úřední desce

Datum konání: 7. 8. 2017

QR kód na fyzické úřední desce

Občas musíte z důvodu velkého rozsahu dokumentu dát na fyzickou úřední desku pouze upozornění, že dokument byl vyvěšen, lze si jej prohlédnou na elektronické úd nebo v kanceláři OÚ. Za pomocí vloženého QR kódu ho ovšem můžete dát k dispozci i online přímo z fyzické úřední desky. Např. takto:

QR kód na úřední desce

Online generátor QR kódu např. zde- http://www.qrgenerator.cz/ . Stačí vložit jen adresu dokumentu.... Pokud potřebujete s tímto poradit, kdykoli se na mě obraťte.


Publikováno 7. 8. 2017 20:03
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Podvodníci nabízí falešné ochranné známky

Datum konání: 23. 6. 2017

Podvodníci nabízí falešné ochranné známky

Pozor§ Už nestačí akce typu "osvědčená firma" nebo "spolehlivá firma", kdy si za 2 tisíce nebo i zadarmo koupíte bezcenný certifikát a přenecháte těmto společnostem práva nakládat s vašimi kontakty.

Mnohdy se setkávám s přístupem firem a společností ve stylu "8000 za copywriting je moc, výstupy nevidím....", nebo ještě lépe "online marketing neřeším, máme plno zakázek...." A přitom jsou společnosti, které opravdu jsou schopny toto realizovat: http://ekonomika.idnes.cz/podvody-registracni-ochranne-znamky-indab-upv-fqq-/ekonomika.aspx?c=A170623_112154_ekonomika_fih

A spousta podobných příkladů - Mediatel, katalogy, když se nezapíšete,nebudete na internetu vůbec vidět, za 4 tisíce Vás posuneme na první stránku vyhledávání, poskytneme Vám osvědčení, že jste nejlepší! Zkusme používat zdravý rozum, ověřujme si podobné firmy a nechte si poradit od vašich správců marketingových aktivit.

Dává Vám to smysl?


Publikováno 23. 6. 2017 23:12
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Nové obecní weby

Datum konání: 7. 3. 2017

Nové obecní weby

Po delší době opět doplňuji do referencí obecních webů další dokončené zakázky - obec Čepí, Lužany, Kratonohy, Jičíněves, Staré Místo nebo Rabštejnská Lhota. Velice mě těší, že i když se jedná většinou o "pouze" základní grafické varianty, tak zde naši grafici dokáží vytvořit i tak individuální grafiky. Čili žádné šablony. Koneckonců posuďte sami:

Lužany

Obec Čepí

Kratonohy

Staré Místo


Autor: Ivan Vovk Publikováno 7. 3. 2017 20:03
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

S novým Chrome 55 končí Flash na většině webů

Datum konání: 9. 12. 2016

S novým Chrome 55 končí Flash na většině webů

Není to sice naprostý konec, nicméně Flash zde bude fungovat pouze na webech vyrobených výhradně ve flash technologii (dříve takoví masochosté byli...) a pak na pár vyvolených webech (třeba YouTube :-). V běžných webech, kde byla flash animace to bude vypadat takto (teda bez toho otazníku):

...nějak nám ta animace nefunguje :-)

Celkem jsem zastáncem toho, že na webu by se mělo hýbat minimum věcí, ideálně nic :-) Nicméně pokud máte pocit, že střídáním obrázků nějak své návštěvníky zaujmete, volte určitě animaci ve formátu html. A pokud máte na webu nějaku starou animaci, prohlídněte si ji v prohlížeči Google Chrome, jak ji vidí ostatní...

Prohlížení animace ve Flash formátu se sice dá (zatím) vynutit ale kdo z běžných uživatelů toto zvládne? A navíc ty neustále aktualizace...

...co to teda vlastně mám udělat?

Případný převod Vaší animace do html lehce zařídíme. Stačí se ozvat...


Autor: Ivan Vovk Publikováno 9. 12. 2016 18:26
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Nejčastější chyby v obecních a městských webech

Datum konání: 28. 11. 2016

Nejčastější chyby v obecních a městských webech

Po úspěchu článku o výrobě školního webu pro časopis Řízení školy jsme byli osloveni také redakcí časopisu Pro města a obce abychom zkusili shrnout nejčastější chyby městských a obecních webů. Pro naše zákazníky jsme provedli již více jak 250 legislativních optimalizací (vzor zprávy zde), takže věříme, že se redakce Pro města a obce obrátila správným směem :-). Článek vyjde v lednu 2017, nicméně již téměř schválenou verzi si můžete pro představu již prohlédnout:

Nejčastější chyby v obecních a městských webech

A čánek také budou doprovázet tématické obrázky, jak k výrobě, tak třeba vzory:

Vzor úřední desky

Korektury při výrobě webu

Příklad návrhu obecního webu


Autor: Ivan Vovk Publikováno 28. 11. 2016 18:48
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Školní weby

Datum konání: 4. 9. 2016

Školní weby

Střední průmyslová škola stavební PardubiceNějak se nám to přes prázdniny sešlo (opravdu ale jen náhodou) a koncem srpna jsme v Královéhradeckém a Pardubickém kraji dofinišovali s výrobou hend několika školních webů. A protože se domnívám, že zaslouží samostatnou kategorii v referencích, udělal jsem ji - http://www.ivanvovk.cz/vyroba-webu-reference/skolni-weby

Mimoto také na základě přání organizátorů Schoolwebu (soutěž webů základních a středních škol) napsala kolegyně velice zajímavý článek o tom, jak zadat výrobu školního webu - platí i obecně pro firmy i obce. A nejen o tom se také můžete seznámit na záznamech z konference konané u příložitosti předávání cen vítězů Schoolwebu 2016.


Publikováno 4. 9. 2016 16:03
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Letní akce pro obce

Datum konání: 1. 6. 2016 - 31. 8. 2016

Letní akce pro obce

Většnina mých zákazníků z oblasti obcí a měst už o tomto ví, nicméně vzhledem k tomu, že se mi ozvala jedna menší obec, kde nedávno proběhl klasický redesign, že jsem na ně zapomněl s touto informací dávám na vědomí i přes tyo aktuality:

Aktuálně probíhá "letní akce" - spojení redesignu webu nastaveného i pro mobilní zobrazování (responzivní design) plus celkem 5 modulů (informační SMS, rezervační modul, propojení na portály akce.cz a turistika.cz a kalendář akcí. Dále zájemcům navyšujeme prostor na hostingu o 1 GB a také provádíme legislativní optimalizaci webu.

Propagační materiál

letak.jpg

Nabídku již využilo poměrně velké množství obcí, hotové jsou již např. Sruby, Černožice, Žďárky... V případě zájmu si můžete sjednat schůzku třeba přes kontaktní formulář.


Autor: Ivan Vovk Publikováno 20. 7. 2016 15:49
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Novější 1